במעבדת L.E.M אנו מבצעים בדיקה גנטית- HPV typing לאבחון נוכחות וירוס הפפילומה האנושי-  וסיווגו לפי תתי זנים ורמת סיכון. הבדיקה מבוצעת על ידי צוות רפואי מיומן ומיכשור חדשני. אנו מספקים לרופאים ומרפאות את הציוד הנדרש וכן שירות שינוע של הבדיקה אל המעבדה. 
 
בדיקת HPV מיועדת לבדיקת תאי צוואר הרחם אצל נשים- בדומה לביצוע בדיקת פאפ, ואצל גברים ניתן לבדוק נגעים או יבלות שהוסרו על ידי הרופא המטפל.
 
 
להזמנת הבדיקה צרו קשר: בטל.08-9380770, פקס.08-9389783, אימייל. admin@lem-lab.com
 
 

מהו וירוס הפפילומה האנושי (HPV)?

 

וירוס הפפילומה האנושי (HPV Human papillomavirus) הוא וירוס המשפיע על העור ועל רקמות ריריות בגוף כולל פה וגרון, פות, צוואר הרחם, ואגינה ופי הטבעת. ישנם יותר מ-100 זנים (types) של הנגיף. HPV הוא וירוס נפוץ שקיים אצל מרבית האנשים, בעיקר אצל צעירים, בשלב זה או אחר במהלך חייהם. בדרך כלל אין לו השפעה והוא יחלוף מעצמו.
 

חלק מהזנים עלולים לגרום ליבלות על עור כפות הרגליים והידיים, בדרכי המין ובאזור פי הטבעת.

 

זנים אחרים עלולים לגרום לשינויים בתאי הגוף (Dysplasia). תאים אלו הם בעלי סיכון גבוה להפוך בהמשך לתאים סרטניים. 30 מהזנים עלולים לפגוע במערכת המין הנשית, מתוכם 18 עלולים אף לגרום לגידול סרטני. מחקרים מראים שיש קשר הדוק בין הופעת סרטן צוואר הרחם לבין נוכחות של הוירוס. אצל כמעט 100% מהנשים שחלו בסרטן צוואר הרחם נמצאו המופעים המסוכנים של הוירוס.

הדבקה בוירוס נעשית על ידי מגע עם אדם נגוע ובעת קיום יחסי מין. שימוש בקונדום מגן במידה מסויימת אך לא בצורה מוחלטת מאחר ומתרחש מגע עם משטחי עור של איברי המין (הפות ושק האשכים).

ירידה גדולה במקרים של סרטן צוואר הרחם משוייכת בין השאר לבדיקות לגילוי מוקדם, בדיקת פאפ, ובמקרה של חשד ושינויים בתאי צוואר הרחם, בדיקה לנוכחות הוירוס HPV. במידה ומתגלה נוכחות של הזנים המסוכנים, יש לערוך בדיקת קולפוסקופיה (Colposcopy) שהיא בדיקה מעמיקה יותר ואז מטפלים באופן נקודתי במקומות הבעיתיים. בכל מקרה, ממשיכים לערוך מעקב מספר פעמים בשנה.

 

ניתן לקבל חיסון נגד חלק מזני הנגיף, אך הוא אינו מהווה הגנה מכל הזנים ועדיין חשוב לשמור על עירנות ועל בדיקות צואר הרחם לגילוי מוקדם.

 

סריקה זו מאפשרת לבצע גילוי מוקדם לנשים נשאיות לווירוס ולהכניסן לתוכנית מעקב המפקחת אחר שינויים מבניים בצוואר הרחם של אותן נשים בסיכון.
 
 
תהליך זה נועד לצמצם תחלואה בסרטן צוואר הרחם ותהליכים פולשניים אחרים אשר נשים עשויות לסבול מהם.
 
 
ידעת שניתן להזמין ערכה עצמית לגילוי וירוס הפפילומה האנושי? לפרטים נוספים התקשרי לטל.08-9380770.
 
 
על מנת לבצע את הבדיקה יש מספר אפשרויות. האפשרות הראשונה היא לגשת לגינקולוג/ית שלך ולבקש לבצע את הבדיקה.  האפשרות השנייה היא להזמין הביתה ערכה שכוללת מטוש לאיסוף החומר וצנצנת עם נוזל משמר. תוכלי לבצע את הבדיקה בעצמך, או לקחת אותה אל הגינקולוג/ית שלך.
 
 
אחרי ביצוע הבדיקה יש לשלוח את החומר למעבדה לביצוע סקירה גנטית על מנת לזהות את נוכחות הוירוס. הבדיקה נעשית על ידי מכשור חדשני וצוות מעבדה מיומן. הסקירה מאפשרת גילוי נוכחות של הזנים שנחשבים מסוכנים ועלולים לגרום להתפתחות סרטן צוואר הרחם, את הזנים שעלולים לגרום ליבלות (פפילומות) ודימומים, וכן נוכחות של שאר הזנים. בנוסף, המערכת מזהה מצב של  זיהום של שני זנים יחד. 
 
 
אם בחרת לבצע את הבדיקה בעצמך, חשוב שתדעי שיש צורך בליווי רופא בכל מקרה כדי לפענח ולהבין את התשובה ואת השלכותיה!
 
 
במעבדת L.E.M אנו משתמשים במערכת חדישה לזיהוי הוירוס:
 
 
 Master Diagnostica - HPV Direct flow chip – eBRID system

·       מערכת זו מזהה 36 זנים שונים של HPV ומסוגל לזהות Multiple infections.

·       בנוסף לזנים המזוהים ודאית, המערכת מסוגלת לתת גם תוצאת "חיובי כללי" כאשר היא מזהה הדבקה ב-HPV  בזן אשר אינו נכלל ב- 36 הזנים להם היא עושה סיווג .

·       המערכת מאושרת  CE  ומשרד הבריאות.

·       המערכת עברה אבלואציה קפדנית ואושרה לשימוש במעבדתנו.

·       כיום נעשה שימוש במערכת זו גם בקופות החולים מכבי וכללית.


 צרי קשר עוד היום לתיאום וקבלת ערכה בטל. 08-9380770.