מהי בדיקת פאפ?

בדיקת Pap (משטח צוואר הרחם) היא בדיקה שגרתית, המתבצעת בחדר הרופא, הבודקת את מצב התאים בצוואר הרחם. במהלך הבדיקה, ייקח הרופא דוגמא זעירה של תאים מצוואר הרחם – החלק התחתון של הרחם המתחבר אל הנרתיק (וואגינה). תאים אלה נבדקים על מנת לאתר תופעות לא תקינות. כאשר מתגלה תופעה כזאת, עשוי הרופא להמליץ על בדיקות נוספות.אין סיבה לפחד או לחשוש מביצוע בדיקת Pap (משטח צוואר הרחם). זהו תהליך פשוט, העשוי להציל חיים.

מתי מומלץ לעשות בדיקת פאפ?

לאחר תחילת קיום יחסי מין, או בהגיעך לגיל 21 (המוקדם מבין השניים). במידה ובדיקת ה- Pap תקינה, מומלץ לבצע את הבדיקה הבאה לאחר שלוש שנים. זאת במידה שהקשר האישותי לא השתנה. 

חשוב לזכור, ישנן פעולות העשויות להפריע ליעילות הבדיקה:

אם יש הפרשה נרתיקית מרובה, או דימום או שארית דימום.
קיום יחסי מין 48 שעות לפני הבדיקה.
שימוש בנרות או משחות נרתיקיות קודם לבדיקה.
לרוב, הבדיקות מבוצעות בתקופת הביוץ, בין 10 ל- 20 יום לאחר היום הראשון של הוסת.

 מה המשמעות של בדיקת פאפ (משטח צוואר הרחם) שאינה תקינה?

בדיקת פאפ (משטח צוואר הרחם) לא תקינה מתבטאת בכך שמראה התאים שנלקחו מצוואר הרחם שונה מזה של תאים בריאים. ייתכנו מספר סיבות לקבלת תוצאות בדיקה לא-תקינות:

  • גירוי מקומי בצוואר הרחם.
  • זיהום שאינו קשור בוירוס הפפילומה האנושי (HPV).
  • טעות מעבדה.
  • זיהום בוירוס הפפילומה האנושי (HPV).

 במקרה של תוצאות לא תקינות, עשוי הרופא לחזור על בדיקת הפאפ (משטח צוואר הרחם) או לבצע בדיקות המשך, כדוגמת בדיקת HPV typing לזיהוי נוכחות וירוס הפפילומה האנושי, או בדיקת קולפוסקופיה, על מנת לקבוע בדיוק רב יותר את הגורם שמאחורי המצב.

תוצאות לא תקינות בבדיקת פאפ (משטח צוואר הרחם) עשויות לחייב אותך לפעולה נוספת. דברי עם הרופא שלך והעלי בפניו כל שאלה או כל עניין המדאיג אותך. זו הדרך הנכונה ביותר להבין את מצבך ולטפל בו כראוי.