במעבדת L.E.M אנו מבצעים מדי חודש אלפי בדיקות לגילוי מוקדם של שינויים בצוואר הרחם- בדיקות פאפ ופאפ דק וכן בדיקה לגילוי נוכחות וירוס הפפילומה האנושי (HPV)
מחלקת פאפ במעבדה מספקת מענה איכותי ומקצועי, ומאפשרת לרופאי הנשים להסתייע בבדיקות מעמיקות על מנת להגיע לאבחנה מדויקת ומהירה.
 
בדיקת פאפ (PAP test) -משטח צוואר הרחם הנו חלק ממערך הבדיקות השגרתיות לנשים המסייעת באבחון תאים לא תקינים או שינויים ברקמת צוואר הרחם עוד לפני שהתאים יעברו התמרה לתאים טרום סרטניים. הרופא לוקח משטח מצוואר הרחם ומורח אותו על זכוכית נושאת לצורך בדיקה מיקרוסקופית במעבדה.
 
גילוי מוקדם של שינויים בתאי צוואר הרחם חשוב מאוד לטיפול ומניעה של סרטן צוואר הרחם. בעשורים האחרונים חלה עלייה במספר המקרים בהם יש מצבים טרום סרטניים, ומאידך וירידה במספר הנשים החולות בסרטן צוואר הרחם. שינוי זה מיוחס לשיפור בגילוי המוקדם בארץ.
                                                                                                                                                                                              
                                                                                                                                                                                           
בדיקת פאפ דק (Thinprep Liquid base cytology) -בדיקת פאפ דק היא בדיקה מתקדמת המבוססת על בדיקת הפאפ הקונבנציואנלית. את תאי צוואר הרחם שנאספים על המטוש, הגינקולוג מכניס לתוך צנצנת עם נוזל משמר. במעבדה מפרידים בין תאי צוואר הרחם לבין תאים אחרים שנאספים, כמו תאי דם, רירית ועוד.
 
אחרי ההפרדה התאים עוברים לאבחון על ידי ציטוסקרינרים ופתולוגים מנוסים. יתרונה של בדיקת פאפ דק היא ביכולתה להפריד בין תאי צוואר הרחם לבין תאים אחרים שנאספים בדגימה. יתרון נוסף לבדיקת פאפ דק הוא בכך שכאשר יש חשד לדיספלזיה, שינויים בתאים שעלולים להפוך לתאים טרום סרטניים,  ניתן להשתמש באותו החומר כדי לבצע בדיקת HPV typing.